Diéta pri dne

Každý dvadsiaty muž bol vystavený záchvatu dny. Bolesti sú také silné, že sa prirovnávajú k „pekelnej agónii". Tí, ktorí aspoň raz zažili túto bolesť, okamžite si dohodnite stretnutie s lekárom a snažte sa dodržiavať všetky jeho odporúčania. V akútnom štádiu pomáha oddych, chladenie a lieky proti bolesti. Ale tradičná liečba dny bola vždy založená na prísnej diéte. Moderné odporúčania nie sú také kategorické. Odborníci tvrdia, že nie je potrebná špeciálna diéta. Pre pacientov platia rovnaké všeobecné zásady vyváženej a zdravej výživy, ktoré sú dôležité pre každého človeka. Je však žiaduce jesť menej potravín bohatých na puríny, pretože z nich vznikajú mikrokryštály usadzujúce sa v štruktúrach telesných tkanív.

pokrmy a výrobky na dnu

Cieľom diétneho výberu je udržať hladinu kyseliny močovej na čo najnižšej úrovni šesť miligramov na deciliter.

Zdravé jedlo je dôležitým pilierom terapie a v najlepšom prípade pomáha používať menej liekov. Lekár by mal pravidelne kontrolovať hladinu kyseliny močovej v krvi, aby si bol istý úspešnosťou terapie.

 1. Menej purínov v potravinách. Ak chcete využiť túto radu, musíte mať predstavu o obsahu purínov v produktoch, ktoré sú často v ponuke. Existujú špeciálne tabuľky živín, ktoré by sa mali pravidelne používať. Tieto tabuľky sú pre pacientov veľmi užitočné a sú nevyhnutné pri každodennej príprave stravy. Pacienti nemajú užívať viac ako 500 mg (miligramov) kyseliny močovej denne a nie viac ako 3 000 mg týždenne. V prípade záchvatu lekár často predpisuje ešte prísnejšie horné limity – až 300 mg kyseliny močovej denne alebo 2000 mg týždenne. V každom prípade dávku nastaví lekár individuálne a závisí od závažnosti procesu a pohody pacienta.
 2. Príjem tekutín. Pacienti trpiaci dnou by mali dbať na dostatočný príjem dvoch až troch litrov tekutín denne, pokiaľ neexistujú zdravotné kontraindikácie. Môžete piť vodovodnú a balenú vodu, kávu, minerálky, nesladené bylinkové a ovocné čaje (aspoň dva až tri litre denne). Sladené limonády a alkohol sa neodporúčajú.
 3. Prísne obmedzenie alkoholu. Pri alkoholických nápojoch je potrebná extrémna zdržanlivosť! Alkohol ovplyvňuje metabolizmus a zvyšuje hladinu kyseliny močovej. Pacientom škodí najmä pivo (aj nealkoholické) a whisky, pretože sú bohaté na puríny. Jeden pohár kvalitného vína denne mimo útoku je prípustný.
 4. Preč s kilami navyše Obezita je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj hyperurikémie. Úbytok hmotnosti by preto mal byť vedomým cieľom liečby – už len toto môže znížiť parametre kyseliny močovej. Buďte však opatrní: silný pôst môže spôsobiť záchvat bolesti a zápalu, preto je zakázaný. Ideálna hmotnosť by sa mala dosiahnuť postupne dostatkom pohybu a zdravou nízkotučnou stravou, s občasnými dňami pôstu. Chudnúť je potrebné veľmi opatrne – maximálne jeden kilogram za mesiac – inak môžete očakávať záchvat dny. Bohatá výživa je rovnako nepriaznivá ako hlad alebo dlhotrvajúci smäd. Tí, ktorí trpia dnou, by sa mali snažiť vyhnúť takýmto extrémom.
 5. Sladké. Štúdie zistili, že jednoduché cukry sú pre ľudí s hyperurikémiou rovnako nepriaznivé ako alkohol. Mali by sa pacienti s dnou vyhýbať ovociu a ovocným šťavám? Nie, hovoria odborníci. Pacienti by mali dokonca jesť ovocie, aby využili jeho pozitívne vlastnosti, ale nie viac ako dva kusy denne (najlepšie ráno). Vyhýbať sa treba sladeným nápojom a multivitamínovým džúsom sladeným fruktózovým sirupom. Aj v cereálnych tyčinkách, plnených jogurtoch, v akejkoľvek zmrzline a iných sladkých potravinách je fruktóza často prítomná a musíte si to uvedomiť!
 6. Káva. Priaznivé účinky kávy ešte nie sú dostatočne preskúmané, no najnovšie dôkazy jasne ukazujú, že už nie je potrebné zakazovať kávu pacientom s dnou.

Najdôležitejšie nutričné ustanovenia pre pacientov s dnou

 • menej mäsa – obsahuje puríny, ktoré sa rozkladajú na kyselinu močovú, mäso a údeniny maximálne 2x týždenne, úplne vylúčiť vnútornosti, vývar, mäsový extrakt, hydinové mäso;
 • niektorým druhom rýb sa treba vyhýbať - zjesť jednu nízkotučnú (asi 100 g) a tučnú morskú rybu (asi 70 g), vylúčiť alebo konzumovať v malom množstve - sardinky, šproty, sardely, kôrovce;
 • vyžaduje sa zdržanlivosť pri používaní strukovín (ako je hrach, šošovica, biela fazuľa) a kvasnicových produktov;
 • zaobísť sa bez jedálneho lístka bez vnútorností, údenín, hydiny (najmä jej kože);
 • nepriaznivo pôsobí vysoký príjem tukov, preto treba variť jedlá s minimálnym obsahom tuku, produkty jeho rozkladu spomaľujú vylučovanie kyseliny, opatrne treba byť pri tučných údeninách, tučnom mäse a tučných syroch;
 • ideálne je grilovanie, varenie v pare, varenie v alobale, hlinený hrniec alebo panvica so špeciálnym povlakom;
 • dobrým zdrojom bielkovín je mlieko, mliečne výrobky a vajcia, už 250 ml odstredeného mlieka alebo prírodného jogurtu denne pomáha odstraňovať kyselinu močovú;
 • nevylučujte zeleninu, šaláty, zemiaky, niektoré druhy ovocia, len obmedzte ich používanie;
 • pamätajte, že vitamín C má slabý účinok na zníženie kyseliny močovej;
 • mäso je najlepšie uvariť: pri varení sa z neho čiastočne uvoľnia puríny do vývaru, ktorý sa scedí, potom sa mäso môže použiť samostatne.

Najnovšie diétne odporúčania pre dnu

V poslednej dobe lekári netrvajú na prísnej diéte. Ich krátka rada je, že jedlo by malo byť kompletné, pestré, no treba sa vyhýbať excesom. Odporúčania pre ľudí ohrozených dnou zostávajú rovnaké – jedzte menej potravín bohatých na puríny, ako je zníženie percenta mäsa, vnútorností či morských plodov v strave. Ale vo všeobecnosti výživové odporúčania nie sú konkrétne diéty, ale to, čo možno niekomu odporučiť ako zdravú a vyváženú stravu.

Lekári dospeli k záveru, že puríny z rastlinnej potravy treba prehodnotiť. Nedávno sa hovorilo, že purínová sýtosť špenátu a ružičkového kelu z nich robí nevhodné potraviny. Vedci z USA dokázali, že tieto zložky nevyvolávajú hyperurikémiu pri vyváženej strave. Nie je teda dôvod odopierať si zeler, karfiol a pod. Vďaka bohatosti ich bielkovín a iných jedinečných zložiek je pravdepodobnejšie, že budú mať pozitívny vplyv na metabolizmus.